Jdi na obsah Jdi na menu
 


Budeme zase platit za něčí zlotřilost?

11. 2. 2013

Tak to už konečně prasklo, i když tak trochu divně a na vrub fotovoltaiky. To, o čem víme již delší dobu a na co jsme vždy poukazovali na příkladu větrných elektráren, tedy to, že kdosi pod pláštíkem ekologie a zelené energie buduje mohutný tunel do státní kasy a našich peněženek, je tedy na světě. A opět se mlží, místo toho, aby se řešilo, jak zachránit naše peníze, řeší se jak to z nás dostat. Kdo a kdy zastaví podivný systém arbitráží řízených zločineckými skupinami "podnikatelů". Budeme opět mlčet a necháme se jako hloupé ovce, lumpy a jejich pomahači ve státní správě, samosprávě a dalších institucích, a to i v zahraničí, schovávajících se za šikovně ušité zákony, oškubat? Nastává doba říci jasné stop všem těm loupežníkům, a nejen v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE). Nic proti OZE, nepochybně má jisté opodstatnění, ale jak víme i z historie, každou dobrou myšlenku a věc dokáží někteří lidé zneužít, a je tedy třeba být neustále ve střehu a nebýt lhostejný k dění okolo nás.  Ostatně o to nám jde i v Toužimském antivětrníku a dalších spřízněných organizacích v rámci Unie pro krajinu či nadnárodní EPAW, o rozumný a odpovědný přístup k veřejným statkům - tedy k životnímu prostředí, veřejným financím, přírodě.          

To, co "vítr" před lety započal, bylo "slunečníky" ještě dále zdokonaleno a "zefektivněno". Podle nejnovějších informací z české energetiky nám hrozí, že každý z nás, včetně nemluvňat a důchodců, zaplatí jen tak se své peněženky možná až  100 tis. korun do kapsy podnikavců kolem OZE. Více k této problematice např. v článku Deniku Audit odhalil špatné nastavení cen fotovoltaiky, škody jdou do miliard. Ovšem nejde jen o fotovoltaiku, ale i další podobné oblasti OZE, zejména pak větrnou energetiku.

My, jako řadoví občané a konzumenti elektřiny nyní stojíme před rozhodnutím, které za současného stavu naší společnosti a státu budeme jen obtížně řešit nynějšími nástroji. Díky našim prodejným politikům a jejich pomocníkům jsme v pasti, ať se rozhodne jakkoliv, doplatíme na to jen my. Možná zavřou pár malých rybek, které si včas odkloní své majetky, a pak dostanou zas nějakou tu ammestii. Nejhorší na tom je to, že si za to můžeme vlastně sami, pomineme-li naší politickou angažovanost, přesněji tedy neangažovanost, pak tím, když jsme v našich obcích dopustili budování problematických zařízení. Naše společnost na tom asi ještě není tak špatně, aby se vzepřela a pohla k nějakému radikálnímu řezu, jak to třeba nedávno proběhlo na Islandu, možná se naštveme teprve třeba až jednou naši zákonodárci schválí zákon, že jsme povinni odevzdat svůj majetek nějaké firmě XY.  

Co však můžeme udělat hned teďď, a tím alespoň dále neprohlubovat tlak na naše kapsy, je prosté a jednoduché - zamezit budování dalších problémových zařízení u našich domovů, v našich obcích.  

Další články z tisku k tomuto aktuálnímu tématu:

Na obnovitelné zdroje energie připlácíme všichni.