Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozdní prozření v Baudreville... aneb úžasná investice pro zlost

20. 2. 2013

Energie zadarmo může mít i svou odvrácenou tvář. Tu poznávají obyvatelé jedné vesnice v Normandii. Po několika měsících provozu větrných elektráren na okraji obce zjistili, že je původně chtěné sloupy vlastně velmi ruší. Přímo u paty jedné z větrných elektráren ve vsi Baudreville u pobřeží poloostrova La Manche v Normandii je hluk otáčejících se lopatek značný. Elektrárenská firma ale obecním radním slíbila, že ve vsi vzdálené několik stovek metrů už nic slyšet nebude. Realita je ale jiná. 

Pan Gérard má otáčející se lopatky větrných elektráren ze svého domku na dohled. Říká, že je to trvalé zohyzdění tváře krajiny. Elektrárny způsobují dotěrný, nepříjemný hluk ve dne v noci. S manželkou se rozhodli odjet na venkov, protože tam hledali klid, pohodu a hezkou přírodu. To, na co se teď dívají ze svého domku, je zlý sen. Žena pana Gérarda Anne – Marie vychází na terasu domu, abychom si mohli poslechnout to, čemu ona říká vzdálená stále běžící pračka. Prý to bývá slyšet méně, když mají stromy na konci jejich pozemku listy. Ale když opadají, je pravidelné temné hučení slyšet docela zřetelně. Hlavně nikdy neustává. Každodenní šum. Každodenní přítomnost pravidelného šumu z lopatek elektráren potvrzuje i starosta obce Baudreville Jean-Paul Layney. Hlavně když fouká jižní nebo jihozápadní vítr, je hluk silnější. Jsou tu zvyklí na burácení moře, vzdáleného asi 2 kilometry. To je ale jen občasný rámus, hlavně v době podzimních a zimních bouří. Bzučení větrných vrtulí tu je ale stále. 

Starosta přiznává, že zprvu byl pro postavení sloupů elektráren. Obec z toho má finanční profit. Po chvíli zdráhání přiznává, že za pronájem pozemku pro 4 sloupy jde do obecní pokladny 18 tisíc eur – tedy asi 450 tisíc korun ročně. 

Většině z 82 obyvatel vesnice jsou už ale tyto sice vydělávající, ale hlučící sloupy na obtíž. Cítí se obelhaní. Elektrárenská firma jim totiž slibovala tiché přístroje, jakési Rolls-Royce mezi generátory. 

Starosta vesnice Baudreville Jean-Paul Layney říká, že nemá nic proti větrným elektrárnám. Ale tichým, jak jim slíbili v projektu. To, co ale teď stojí před jeho vesnicí, rozhodně tiché není. 

Reportáž najdete v Odpoledním vysílání Radiožurnálu z 06. února 2013, 16:00 hodin - záznam najdete ve stopě 43:45 minut: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2823676