Jdi na obsah Jdi na menu
 


Severoamerický větrný průmysl : Větrné elektrárny mohou mít nepříznivé účinky na zdraví

9. 3. 2010

Ontario - Společnost pro větrnou bezpečnost (Society for Wind Vigilance - SWV), vydala svou analýzu Zprávy o nepříznivých účincích na zdraví z průmyslových větrných turbín, kterou spozorovala Americká a kanadská asociace pro větrnou energii (American and Canadian Wind Energy Association). SWV poskytuje vědecké a nezkreslené informace o zdraví škodlivých účincích průmyslových větrných turbín na člověka prostřednictvím dobrovolníků – zájmových sdružení, zdravotníků a dalších odborníků.

   Nedávná zpráva "expertního Revizního panelu (Panel Review) 2009, připravená pro Americkou asociaci pro větrnou energii a Kanadskou asociaci pro větrnou energii" (A/CanWEA Panel Review) uznává, že lidé zažívají nepříznivé fyziologické a psychologické symptomy z expozice průmyslovými větrnými turbínami.

   Hodnocení A/CanWEA Panel Review také uznává, že hluk větrných turbín, včetně nízkofrekvenčního zvuku, může způsobit podráždění, stres a poruchy spánku.

   Světová zdravotnická organizace (WHO) výslovně uvádí podráždění a poruchy spánku, jako nepříznivé účinky na zdraví. Kanada si uvědomuje, že podrážděnost, napětí a poruchy spánku mohou vést k jiným nepříznivým dopadům na zdraví.

   Jeden z autorů A/CanWEA Panel Review, David W. Colby MD, posílil tento názor během posledního rozhlasovém rozhovoru: "Nechceme popírat, že existují jsou lidé podráždění a že možná někteří z nich jsou stále o dost vystresovaní je naštvaní, že jsou stále nemocni."

   Jiný autor panelu recenze, Geoff Leventhall PhD (UK), již dříve uznal vážnost nízkofrekvenčního zvuku a jeho nepříznivé působení tím, že řekl: "tvrzení, že jejich život byl zničen hlukem, není přehnané ..."
Nízké frekvence hluku a obtěžování hlukem, Hluk zdraví 2004.

   Dr. Arlene King, vrchni zdravotní úředník zdravotnictví Ontaria a Dr. Ray dodává, že Ontarijská agentura pro ochranu a podporu zdraví se shodují v názoru na větrné turbíny, mohou způsobit podráždění, stres a poruchy spánku.

   Globálně rostoucí počet obětí ukazuje na nepříznivé účinky na zdraví z expozice větrných průmyslových projektů. Mnoho rodin opustilo své domovy, aby si uchránili své zdraví. To nelze popřít. Dosud žádný klinický výzkum obětí nebyl proveden (CanWEA Panel Review).

   Chcete-li zabránit těmto nepříznivým účinkům na zdraví, je třeba místo autoritativních vědeckých studií rozvíjet studie založené na zdravotních výzkumech nezávislými třetími stranami

   Přesto CanWEA Panel Review nevysvětlitelně končí konstatováním, že to není "advokát pro financování dalšího studia." Zaznamenali jsme, že panel hodnocení byl zorganizován a podporován průmyslem – výrobci a investory z amerických a kanadských větrných průmyslových svazů.

   Dr. Michael Nissenbaum z Northern Maine Medical Center je jedním z odborníků Společnosti pro větrnou bezpečnost. On říká: "objektivní, lékařskou vědou založené středisko pro archivaci, prezentaci a analýzu se zdravím souvisejících šetření týkajících se průmyslových větrných elektráren je akutně a bolestně zapotřebí. Jedná se o obrovské průmyslové šicí stroje, které produkují hluk kvalitativně odlišný od  našeho životního prostředí."

   Posláním společnosti pro větrnou bezpečnost je zmírnit rizika jak fyziologických a psychologických nepříznivých zdravotních účinků prostřednictvím prohlubování nezávislé třetí strany výzkumu a její aplikace na umístění průmyslových větrných turbín.

   Chcete-li zobrazit kompletní analýzu Společnosti pro větrnou bezpečnost, klikněte na www.windvigilance.com