Jdi na obsah Jdi na menu
 


Drahá elektřina? V EU i u nás ještě 20 let

12. 3. 2014
Praha - Evropa včetně České republiky bude ještě 15 až 20 let platit vysoké náklady, které souvisí s obřími dotacemi do obnovitelných zdrojů (OZE). Zatímco ostatní svět si počkal, až budou solární či větrné technologie levnější, EU investovala hned od začátku. Díky tomu má EU už nyní velké množství elektřiny z OZE, vysoké náklady ale budou dál zatěžovat domácnosti i firmy.
Na včera skončeném 14. energetickém kongresu ČR, který uspořádala společnost Business Forum, to uvedl hlavní poradce skupiny J & T pro oblast energetiky Michal Šnobr. Štědré dotace pro OZE spolu s nepovedenou politikou emisních povolenek evropský trh rozložily. „To, co skutečně rozhoduje o budoucnosti energetiky v ČR, jsou rozhodnutí politiků v Německu a v EU,“ říká Michal Šnobr.
O pokřivenosti trhu v EU svědčí i rozdílné ceny. Zatímco denní velkoobchodní cena silové elektřiny je u nás nyní asi 35 eur za megawatthodinu (asi 955 Kč), v Madarsku je to asi 45 eur (1228 Kč) a třeba ve Velké Británii je to až 60 eur za megawatthodinu (1630 Kč). Žádný jednotný trh s energiemi v EU fakticky neexistuje, přestože
mnozí politici v Bruselu by rádi viděli pravý opak. V tak velkém rozstřelu cen se jen těžko plánují investice, především do jádra. I v Česku není stále jasné, zda soutěž na Temelín skončí s vyhlášením vítěze, či bez něj. „Otálení s dostavbou nepřinese užitek. Konečné náklady na Temelín se do budoucna jen zvednou. Nyní je situace výhodná kvůli nízkým úrokovým sazbám,“ uvedl na energetickém kongresu šéf české pobočky Westinghousu Pavel Janík. Šéf projektu dostavby Temelína z česko-ruského Konsorcia MÍR. 1200 Josef Perlík z plzeňské ŠKODY JS připomněl, že české firmy stále patří ke špici v jaderné energetice. Ta ale potřebuje impuls, jinak desítky let budované znalosti čeká zánik. „Všichni jsme věřili, či ještě věříme, že tím impulsem mohla být dostavba Temelína,“ uvedl Josef Perlík s tím, že Česku chybí jasná vize, zda jádro ano, či ne. „Temelín není jen byznys, je to investice, která ovlivní školství, inovace, zaměstnanost i rozvoj v celém oboru na 90 let dopředu,“ uvedl Josef Perlík, „Stavět elektrárnu neznamená jen běhat 20 let po stavbě, je třeba ji obsluhovat či servisovat. Věříme proto v odbornou diskusi," dodal, (jk)
 
[Zdroj: Karlovarský deník, čtvrtek 6. března 2014]