Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroba elektrické energie ve větrných elektrárnách a výkup energie a její dotování v roce 2007

5. 11. 2009
Výroba elektrické energie ve větrných elektrárnách
Výkup energie a její dotování v roce 2007
 
 
Jste-li výrobcem elektřiny z obnovitelných zdrojů, například větrné elektrárny, provozovatel regionální distribuční soustavy nebo přenosové soustavy má povinnost od vás vykoupit veškerý objem vyrobené elektřiny z daného zdroje za cenu stanovenou Energetickým regulačním úřadem. Vy ale máte možnost vlastní elektřinu prodat za tržní cenu jakémukoliv konečnému zákazníkovi či obchodníku s elektřinou. Máte právo inkasovat od provozovatele regionální distribuční společnosti na základě předloženého výkazu zelené bonusy.
V současnosti to znamená, že větrné elektrárny spuštěné od 1. 1. 2006 mají výkupní ceny energie 2,46 Kč nebo zelený bonus 2,02 Kč za kWh.
Od 1.1. 2007 je stanovena provozovatelům slunečních elektráren výkupní cena na 13,46 Kč/kWh (od 1.1. 2006 to bylo 13,20 Kč za kWh, v roce 2005 jen 6,50 Kč za kWh) s garancí po dobu 15 let. Výkon slunečních elektráren se měří na tzv. kWp (kilowatt peak). 
Výkupní cena energie vyrobené z biomasy pro rok 2007 činí 3,04 Kč/kW.
 

Výhodou systému zelených bonusů je možnost výrobce ovlivnit přímo výši výnosů za vyrobenou elektřinu a dosáhnout vyššího výnosu než v režimu výkupních cen. Nevýhodou pak určitá míra nejistoty. Jako výrobce nemáte zaručen 100% odbyt vyrobené elektřiny na trhu, jako tomu je v režimu výkupních cen a musíte sami aktivně hledat odběratele. Dobrá zpráva je, že právo na úhradu zeleného bonusu máte i jako výrobce, který vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu. Proplatit vám ho podle zákona musí provozovatel regionální distribuční soustavy, na jehož vymezeném území se vaše výrobna elektřiny nachází.