Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nebezpečný infrazvuk

5. 11. 2009
Proti demonstracím v Tbilisi gruzínská policie použila americkou sonickou zbraň
20.11.2007 Britské listy
 
JU│ Ruský internetový deník Vzgljad upozorňuje, že k rozhánění demonstrací v Tbilisi byly zřejmě použity nové zbraně založené na působení zvukových vln na lidský organismus. Možnost použití těchto zbraní vyplývá z analýzy televizních záběrů televize NTV, kde se ukazuje džíp policie vybavený zvláštní šestiúhelníkovou parabolickou anténou, kterou operátor zaměřuje na demonstranty, kteří se pak rozbíhají.
Zdroje televize vysvětlují, že podobné systémy byly použity také v Iráku v průběhu speciálních operací americké armády. V Tbilisi tato zařízení také použily speciální jednotky gruzínského ministerstva vnitra.
Výrobcem zařízení by mohla jedna americká firma, uvádí zdroj televize NTV. V principu jde o zbraň s velmi silným akustickým impulsem, který tisíckrát převyšuje práh bolesti, kterou je člověk schopen vydržet. Podle informací se používá toto zařízení také k ochraně objektů zvláštní důležitosti.
Podle některých pramenů bylo podobné zařízení vyzkoušeno v roce 2005, když u břehů Somálska přepadli piráti loď Seabourn Spirit. Když se přiblížili k lodi, bylo na ně toto zařízení zaměřeno. Výsledkem jeho působení bylo to, že během krátkého času odhodili výzbroj a zakrývali si uši před nesnesitelnou bolestí.
Uvádí se také, že např. v roce 1999 bylo v Británii (Cambridge) vyvinuto podobné zařízení vydávající zvuky o velmi nízkém kmitočtu, které vyvolává u člověka až halucinace, narušuje dýchání a srdeční rytmus, což může způsobit smrt.
Jak v deníku uvádí V. Kozjulin, expert v tomto oboru, účinky zvuků o velmi nízké frekvenci, které lidské ucho nezachytí, vytvářejí pocity ničím neopodstatněného neklidu, úzkosti a bolesti hlavy. Dokonce někteří experti hovoří i o možných trvalých účincích na lidskou psychiku. Ovšem jak upozorňuje Kozjulin, jde o účinky, které zatím nejsou dostatečně klinicky prozkoumány.
Dodává také, že podobné zbraně použil i Izrael, když se snažil vyhnat extrémisty z jedné mešity, kdy touto zbraní zcela zničili morálku jejích obránců
Mezinárodní dohody nezakazují použití takového druhu zbraně. Dá se však předpokládat, že ochránci lidských práv, když zjistí použití těchto zbraní, budou proti tomu protestovat. „Výhodou“ těchto zbraní je, že se djaí použít proti demonstracím a v podstatě nikdo si vůbec nemusí všimnout, že jsou použity, protože se dají dobře zamaskovat. Hlavně však nezanechávají po svém použití žádné stopy.Obrazek
Je nesporné, že použití těchto zbraní proti tbiliským demonstracím bylo nehumánním aktem proti vlastnímu národu. Jejich nasazení nic neopravňovalo- nešlo o žádné teroristické činy či něco podobného, kdy takové použití je na místě. Bylo to něco nelidského, uzavírá Kozjulin.
Секретное оружие демократии ZDE
Poznámka ŠOK: Podle zveřejněné fotografie (i když se jedná o fotografii pořízenou v New Orleans a tudíž pouze k danému článku ilustrativní, nicmnéně video je dokumentární), se jedná o americkou sonickou neletální zbraň MRAD (Medium Range Acoustic Device) na bázi zvukového reflektoru , vyvinutou firmou American Technology Corporation na základě patentu US 5889870 vynálezce Elwooda "Woody" Norrise , bývalého radarového technika v U.S. Air Force. V této"policejní" verzi se jedná o směrový generátor zvukových vln o síle 150 dB pod úhlem 12-20 stupňů. Britské listy o zbrani MRAD, LRAD (Long Range Acoustic Device) a ERAD (Extended Range Acoustic Device) , jakož i o testování její vojenské verze v Iráku psaly v roce 2005 v článku
 
Jak Joe Pompei změnil náš svět ZDE
Další články s podrobnostmi od Štěpána Kotrby jsou v týdeníku ATM 06/2007 na str. 80 pod titulkem "Blázni, řev, zemětřesení a nevyhlášená válka" a v ATM 08/2007 na straně 80 pod titulkem "Jak oddělit ticho od nesnesitelného zvuku"
 
Další informace - v angličtině: Pros & Cons of LRAD ZDE
Non-lethal weapons ZDE
Focused Sound 'Laser' for Crowd Control ZDE
 
INFRAZVUK (Z internetových diskusí):
1. příspěvek:
 Infrazvuk je obzvlášť nebezpečný kvůli svým silným oscilacím. Infrazvukové vlny se drží nízko při zemi, doléhají do neuvěřitelných vzdáleností, aniž by ztratily něco na své ničivosti, a pronikají všemi známými materiály. Tudíž není ani divu, že jej armády a tajné služby pokládaly (a pokládají) za perspektivní zbraň, kterou nedokáže protivník odhalit. Jedna z prvních studií na téma účinků infrazvuku na člověka vznikla na americké letecké základně Wright-Patterson v Daytonu v Ohiu. Dr. Henning von Gierke tak zkraje šedesátých let zahájil s finanční pomocí NASA výzkum, jehož cílem bylo pozorování účinků infrazvukových vln na astronauty během startu kosmické lodi. Během experimentů, při nichž byli lidé umísťováni do dynamických tlakových komor, zaznamenal jako běžnou charakteristickou reakci na tyto vlny vibrace hrudní stěny, pocity dávení a změny dýchacího rytmu. V roce 1965 začal tento jev zkoumat francouzský vědec Dr. Vladimir Gavreau se svým týmem v Marseilles. Práci týmu brzdily nevysvětlitelné a nevyléčitelné záchvaty nevolnosti, bolesti hlavy a dezorientace. Všechny možné důvody těchto jevů byly postupně vyvráceny, až jeden ze členů týmu náhodou skrze stěnu ucítil silné vibrace. Pátrání po zdroji vibrací vedlo k velkému průmyslovému ventilátoru ve vedlejší budově, který vytvářel infrazvukové vlny.
 
2. příspěvek:
…. Předpokládaná VE má stát 715 metrů od prvního obytného domu obce, od mé nemovitosti pak 1,61 km.( vzdušnou čarou). Včera jsem byl u Dráždan, kde takovéto VE stojí. Je pravda, že docela foukalo. Studoval jsem pohyb třívrtulových rotorů. Frekvence, kterou toto zařízení produkovalo ve vztahu k okolí, byla v oblasti velmi nízkých kmitočtů, a pohybovala se od 3 do 6 Hz.
Jak jsem uvedl, jsem specialista na zvuk. Chci tebe i Vás ostatní informovat, že tyto frekvence se šíří velmi dobře půdou (v závislosti na podloží), a jsou velmi nebezpečné. Obecně se nazývají infrazvuk. Jak asi zasvěcení ví, za Druhé světové války dělali v Říši pokusy s těmito frekvencemi. Výsledek byl famózní. Jedná se o frekvence, které při určité intenzitě mohou člověka zabít. Nemusím asi připomínat skalní kaňon, kde indiánská hlídka po spatření vetřelce jen hlasitě zvolala, zvuk se ozvěnou znásobil do frekvence 6 Hz ( 6 kmitů za sekundu) a nezvaného vetřelce to omráčí. Na tomto základním principu rovněž pracuje nově vyvíjená akustická puška a ostatní akustické zbraně. Abych se vrátil do ČR, uvedu příklad. Asi všichni známe stařičké škodovky, konkrétně model Š100. Tato auta měla ( mají) problém. Pokud jedete rychlostí 70-80km/hod. asi po 40 minutách se Vám udělá docela nevolno. Až teprve analýza zvukového spektra ( měřeno uvnitř auta) ukázala, že problém způsobují vyprezencované frekvence právě v oblasti 4-6Hz. Tedy - závěr. Tyto frekvece se měří velmi komplikovaně. Žádný běžný dynamický, ani kondenzátorový ( elektretový) mikrofon to neumí.