Jdi na obsah Jdi na menu
 


Záměr na výstavbu větrného parku v Toužimi

4. 11. 2009

     První záměr na výstavbu velkých větrných elektráren se na Toužimsku objevil již v roce 2003, kdy se zde objevila firma Czech Venti z Chomutova. Město Toužim uzavřelo s touto firmou na základě rozhodnutí zastupitelstva města č.3/6/2003 smlouvu o tom, že město nebude klást realizaci záměru na výstavbu větrných elektráren žádné překážky. Tomuto rozhodnutí mělo na základě usnesení zastupitelstva předcházet referendum, které však rada města změnila na pouhou anketu, která pak byla provedenou jen na části území obce (v Toužimi, Radyni a Kojšovicích) na podzim roku 2003 a které se zúčastnilo pouze 1120 občanů z nichž pro stavbu VE pak hlasovalo 793 občanů, tj. asi jen čtvrtina všech občanů – voličů v obci (město Toužim má cca 3.800 obyvatel). Tato skutečnost byla impulsem pro vznik našeho sdružení. 

 

Obrazek

 

     V polovině roku 2007 se v Toužimi objevila další firma, která ze chtěla realizovala výstavbu obřích větrných elektráren, plzeňská AFE Bohemia, s. r. o., se sídlem Bezručova 29/184, Plzeň, která je dceřinnou společností německé firmy Aufwind Schmack GmbH Neue Energien, Firma představila svůj záměr, který je s ohledem na to, co se zde objevovalo v minulých letech, vskutku megalomanský. Navrženo je 8 lokalit rozložených po celém území obce (viz mapky), v nichž by mělo být 24-33 obřích VE o výkonu až 3.000 kW a výšce až 150 m. Za znehodnocení krajinného rázu pak obci nabídla alternativní finanční kompenzace:

     a) jednorázovou úhradu 750.000 Kč za každý instalovaný výkon 1 MW,
     b) roční úhradu 75.000 Kč za každý instalovaný výkon 1 MW,
     c) úhrada ve výši 0,025 Kč za každou do sítě dodanou 1 kWh elektřiny.
Relativně výhodné kompenzace měly ovlivnit rozhodování městského zastupitelstva, které bylo svoláno na 20. září 2007. Ostatně v minulosti se již tak stalo. Pikantní na celé věci bylo, že o tomto záměru a nabídce se příliš nikdo moc veřejně nešířil, a to ani v záříjovém vydání místního zpravodaje, Toužimských novinách, a tak zcela pochopitelně podrobnější zpráva uveřejněná jedním ze zastupitelů v regionálním tisku, Karlovarských novinách, vzbudila u části vedení obce značnou nelibost, zvláště když zde byla vyjádřena důvodná obava z toho, že se část samosprávy může nechat vysokými kompenzacemi pro obec do jisté míry zkorumpovat. Stejně jako jinde, i zde chybí v rozpočtu peníze na realizaci různých užitečných i neužitečných investic a pomníčků. Desítky miliónů, které by prakticky bezpracně spadly shůry, by byly určitě vítány.
     Po vzrušeném projednání a za přítomnosti většího počtu občanů byla nakonec většinou zastupitelstva města nabídka firmy odmítnuta. Alespoň prozatím.

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek